آبه پیغام ایران را منتقل می نماید

به گزارش وبلاگ آریا، سفر نخست وزیر ژاپن به تهران فراتر از بحث مناسبات دوجانبه، در اصل برای میانجیگری این کشور بین ایران و امریکا انجام می گردد. پیش از این هم با سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن و همچنین دیدار و رایزنی های آقای آبه با ترامپ عملاً توکیو جهت این میانجیگری را کلید زده است.

آبه پیغام ایران را منتقل می نماید

به گزارش وبلاگ آریا، حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادداشت خود در روزنامه ایران نوشت: واقعیت این است که شکل دهنده همه این دست کوشش ها و حتی سفر وزیر خارجه آلمان به تهران که تقریباً همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن انجام می شود را باید ضرب الاجل جمهوری اسلامی برای شرکای قرارداد برجام دانست. ضرب الاجلی که پیغامش برای فضای بین الملل این است که باید فعالانه تر درخصوص چالش های میان ایران و امریکا ایفای نقش نمایند و مهم تر از آن برای امریکایی ها این پیغام را دارد که ایران جز با بازگشت به شرایط برجام، پای میز مذاکره نخواهد آمد. به این معنا که اگر امریکا حتی رسماً به برجام هم برنمی شود، حداقل باید شرایط آن را اجرا کند، مانند کاری که آقای ترامپ با بسیاری از معاهدات بین المللی انجام داده است.

البته نباید فراموش کرد که وقتی نخست وزیر ژاپن وارد چنین فضایی می شود، معنای آن این است که موضوع میانجیگری بین ایران و امریکا بحثی جدی است و می توان در ادامه چنین مسیری توقع کاهش تنش بین دو طرف را داشت. اگر ما از این سفر توقع داشته باشیم که نتیجه ای فراتر از مباحث دیپلماتیک در حوزه عملی حاصل شود، لازمه آن این است که برنامه ای عملیاتی نیز بین ایران و امریکا شکل بگیرد. برنامه ای که مقدمه آن برطرف محدودیت های یک طرفه ایجاد شده توسط امریکاست. به نظر می رسد حداقل اگر امیدواری هایی جدی برای به وجود آمدن چنین برنامه عملیاتی وجود نداشت، سفر نخست وزیر ژاپن به تهران در این سطح صورت نمی گرفت. هر چند این سفر مهم می تواند نقطه عطفی در جهت غلبه دیپلماسی بر فضای غیرمنطقی و هیجانی حاکم بر روابط فی مابین باشد اما در صورت بی نتیجه ماندن و ناکامی آن، جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از ادامه عملی کردن ضرب الاجل خود کوتاه نخواهد آمد. ایران و امریکا تا همین جا هم کم و بیش پیغام یکدیگر را دریافت نموده اند و ارزیابی نسبی از موقعیت یکدیگر دارند. نخست وزیر ژاپن با سفر به ایران حتماً تحلیلی از نتایج جنگ روانی امریکا علیه کشورمان برای معین کردن راهبرد کشور خودش و همین طور ارائه به طرف امریکایی تدوین خواهد نمود. در این سفر باید کوشش شود که موضع نسبتاً هماهنگ گروه ها و قوای مختلف داخلی ایران در این قضیه جای قابل توجهی در این تحلیل به خود اختصاص دهد. همچنان که باید تصویر مصون سازی کشور از تأثیر تحریم های امریکایی هم در این تحلیل جای بگیرد.

بنابراین مذاکره نمایندگان کشورمان باید دو سناریو را برای نخست وزیر ژاپن ناظر به فضای پس از این سفر ترسیم نمایند؛ اول سناریوی دیپلماسی و رفتن به سمت کاهش تنش است که در آن هم منافع ایران و هم امریکا تأمین می شود و نتایج آن به سود نظم بین المللی است. سناریوی دیگر که جنبه هشداری دارد هم این خواهد بود که اگر توافق و برطرف تنش صورت نگیرد، پیغامدهایی به دنبال خواهد داشت که یکی از آنها اجرای ضرب الاجل معین شده است که در آن صورت دیگر میانجیگری کشورهایی مثل ژاپن هم اثربخش نخواهد بود.

در تفسیرهای اخیر ناظر به این سفر نگاه ها بیشتر متوجه پیغام هایی است که توسط آقای آبه رد و بدل خواهد شد؛ پیغام هایی که او از طرف امریکا به ایران خواهد آورد و پیغام هایی که ما خواهیم فرستاد. بسیار طبیعی است که در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران باید سعی کند که بیشتر فرستنده پیغام باشد تا گیرنده آن. چرا که این طرف مقابل است که تاکنون درگیر ارسال پیغام های متناقض بوده. اما به نظر می رسد فلسفه و راهبرد این سفر به مراتب فراتر از ارسال و تبادل پیغام باشد؛ از شرایط می توان چنین برداشت کرد که نخست وزیر ژاپن با طرحی عملیاتی برای تنش زدایی و نه فقط تبادل پیغام راهی تهران می شود. چرا که سفر هیأتی در این سطح به هیچ عنوان نمی تواند محدود به شنیدن و دادن پیغام باشد. مضافاً اینکه پیش تر آقای ترامپ و ظریف مستقیماً پیغام های خود را به طرف ژاپنی داده اند. بنابراین این گونه به نظر می رسد که سفر نخست وزیر ژاپن در مرحله ای بعد از تبادل پیغام ها و برای اقداماتی عملی تر و جدی تر انجام می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آبه پیغام ایران را منتقل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبه پیغام ایران را منتقل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید