ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در 15 دقیقه!

به گزارش وبلاگ آریا، چند سال پیش پژوهشگران پروتئین HER-2(گیرنده شماره 2 فاکتور رشد اپیدرمی) را به عنوان نشانگر زیستی انواع خاصی از سرطان پستان شناسایی کردند.

ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در 15 دقیقه!

به گزارش وبلاگ آریا و به نقل از مدگجت، انجام آزمایش این سرطان علاوه بر اینکه بسیار گران هستند، زمان بر نیز است. در حال حاضر پژوهشگران دانشگاه کنتیکت و دانشگاه هارتفورد ایالات متحده آمریکا یک حسگر زیستی ارزان قیمت را ابداع نموده اند که پروتئین HER2 یک نمونه خون را تنها در 15 دقیقه شناسایی می نماید.

گیرنده تیروزین-پروتئین کیناز erbB-2 (Receptor tyrosine-protein kinase erbB-2) یک پروتئین است که امروزه این پروتئین بیشتر با نام HER2 یا گیرنده شماره 2 فاکتور رشد اپیدرمی شناخته می گردد.

این پروتئین یکی از انواع گیرنده های فاکتور رشد اپیدرمی(HER/EGFR/ERBB) است. تقویت یا بیان بیش از حد این ژن نقش مهمی در ایجاد و پیشرفت برخی از انواع تهاجمی سرطان پستان دارد. در سال های اخیر این پروتئین مبدل به یکی از بیومارکرهای مهم تشخیصی و همچنین اهداف درمانی، در حدود 30 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پستان شده است.

اکنون پژوهشگران این مطالعه از یک چاپگر جوهر افشان(inkjet printer) برای قرار دادن جوهر نانوذرات بر روی یک لایه پلاستیکی، در فرآیند ساخت یک تراشه آرایه الکترود تخصصی (specialized electrode array chip) استفاده کردند.

چاپگرهای جوهرافشان به دو دسته خانگی یا اداری و صنعتی تقسیم می شوند که در مدل خانگی آنها کاغذ و هد چاپگر حرکت می نمایند و در مدل صنعتی آن ها هد ثابت و محصول از زیر هد حرکت می نماید. در این نوع چاپگرها از یک کارتریج به عنوان منبع رنگ استفاده می نمایند. این کارتریج بر روی صفحه ای که قرار است روی آن عمل چاپ انجام گردد حرکت می نماید و جوهر از نازل های بسیار ریز آن بر روی صفحه می ریزد و عمل چاپ انجام می گردد.

تراشه مذکور دارای آنتی بادی هایی است که الکترودهایی را که پروتئین گیرنده شماره 2 فاکتور رشد اپیدرمی جذب می نمایند را پوشش می دهد.

این تراشه همراه با یک دستگاه ریزسیال شناسی(microfluidic) عمل می نماید به این صورت که دستگاه مذکور جریان خون را به وسیله تراشه کنترل می نماید و پس از عبور از خون، یک مایع مخصوص تزریق می گردد و جریان الکتریسیته از آن عبور می نماید.

ریزسیال شناسی یا میکروفلوئیدیک(Microfluidics) با رفتار، کنترل دقیق و نگهداری سیالاتی حاوی سلول کار دارد که به لحاظ هندسی به مقیاس کوچکی، معمولاً زیر میلی متر، محدود شده اند.

سیلا سلیموویچ(Seila Selimovic)، یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: ابزارهای تشخیصی کم تهاجمی، قابل دسترس و سریع تر مانند این حسگر زیستی برای بهبود مراقبت های بهداشتی لازم است. حسگر زیستی مذکور در محدوده بالینی کار می نماید و دارای کمترین محدودیت های تشخیص پروتئین گیرنده شماره 2 فاکتور رشد اپیدرمی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در 15 دقیقه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در 15 دقیقه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید