افزایش آثار دانشجویی در بخش فیلم و عکس ، برگزاری برنامه های ویژه دانشجویان در اختتامیه جشنواره

دبیر جشنواره فیلم و عکس فردا گفت: مشارکت دانشجویان در پنجمین جشنواره فیلم و عکس فردا نسبت به دوره های قبل افزایش پیدا نموده است.

افزایش آثار دانشجویی در بخش فیلم و عکس ، برگزاری برنامه های ویژه دانشجویان در اختتامیه جشنواره

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، بهزاد رشیدی، دبیر جشنواره فیلم فردا در نشست خبری پنجمین دوره این جشنواره که امروز برگزار گردید، گفت: این جشنواره به ایستگاه پنجم خود رسیده است و ما در این دوره شاهد حضور پرشور هنرمندان و حضور فعال مراکز صنعتی بودیم. دبیرخانه جشنواره و جهاد دانشگاهی واحد هنر که بیشتر از قشر جوان هستند، آماده برگزاری این جشنواره هستند و امیدواریم در این دوره شاهد جشنواره رشدیافته و تاثیر گذار باشیم.

وی اضافه نمود: در کوششیم که هنر را به صنعت و فناوری نزدیک کنیم و برای همکاری این حوزه ها با یکدیگر بسترسازی می کنیم. با معرفی هنرمندان این بخش فراوریات آن ها را در رسانه ملی به نمایش درمی آوریم. امیدواریم این فراوریات از شبکه تلویزیونی، سینما، محیط آموزشی و خود شرکت ها به نمایش دربیاید. این الگویی است که ما آن را دنبال می کنیم. اگر این اتفاق بیفتد فرآیند های فراوری و تخصصی و فناوری و صنعتی ایران معرفی می شوند و این فیلم ها و عکس ها در قالب جشنواره های داخلی، خارجی به این معرفی می پردازند. همچنین به ارتقا دانش در این حوزه یاری می نماید، از حیث فرهنگی نیز به بالندگی و خودباوری جامعه یاری می نماید.

دبیر جشنواره فیلم و عکس فردا ادامه داد: در این پنج دوره از جشنواره فردا متاسفانه هنوز مراکز صنعتی نتوانستند از توانایی بالای هنر در مراکز خود استفاده نمایند. بخشی از فراوریات تصویری که در مراکز صنعتی فراوری می گردد کم مصرف و یک بار مصر ف. است و این به نوعی اتلاف منابع کشور محسوب می گردد. البته این نکته درباره همه آثار صدق نمی نماید. یکی از دلایل این اتفاق این است که در مراکز صنعتی یک نگاه تبلیغاتی برای فراوری آثار هنری وجود دارد و همچنین وجود رانت در این مراکز برای فراوری یک فیلم صنعتی دیگر مسئله ای است که موجب این اتفاق شده است، ما برخی اوقات شاهدیم یک گروه برای فراوری آثار هنری در یک مرکز صنعتی چند سالی است که مشغول کار هستند که این خود نمونه رانت است. من از مدیران مراکز صنعتی دعوت می کنم که در این دوره از جشنواره شرکت نمایند و فیلم های منتخب را تماشا نمایند و با هنرمندان گفتگو نمایند تا متوجه سطح کیفی آثار شوند. اعتقاد ما این است که برای اینکه آثار در حوزه صنعت و فناوری نسبت به سطح جامعه هم تراز شوند باید صنایع و مراکز در این حوزه سرمایه گذاری نمایند.

رشیدی اضافه نمود: این جشنواره یک جشنواره تخصص و دانشگاهی است. در این دوره از همان ابتدای کار سعی کردیم هدف و پیغام جشنواره را تبیین کنیم تا هنرمندان بدانند که باید چه آثاری فراوری نمایند، همچنین آیین نامه جشنواره را اصلاح و دو بخش عکس و فیلم از هم مجزا کردیم. در این دوره مخاطبان جشنواره لیست و دعوت شدند و سعی کردیم با تمامی آن ها ارتباط رو در رو داشته باشیم تا به فراوری آثار بهتر دعوت شان کنیم.

وی اضافه نمود: در پنجمین دوره جشنواره شاهد رشد سه برابری تعداد آثار بودیم. از 703 اثر که به دست ما رسیده 133 اثر در بخش فیلم منتخب رقابت شدند و همچنین از 2200 عکس رسیده از 350 عکاس، 120 عکس از 70 عکاس به رقابت با یکدیگر می پردازند. ما از سراسر کشور اثر دریافت کردیم و این نشانگر این است که جشنواره فردا یک حرکت ملی است. همچنین در بخش بین الملل از بین 50 فیلم خارجی، 9 فیلم را از هشت کشور انتخاب کردیم. خوشبختانه بر خلاف دوره های گذشته به موضوعات دانش بنیان بیشتر پرداخته شده است و همچنین کیفیت عکس ها متفاوت شده است. کیفیت این آثار به حدی رسیده است که برای هر مخاطب جذاب و آموزنده خواهد بود و من از مراکز آموزشی و هنر دعوت میکنم تا سال جاری در این جشنواره حضور یابند.

دبیر جشنواره فیلم و عکس فردا گفت: در بخش مسابقه از 133 اثر، 75 فیلم برای اولین بار است که رونمایی می شوند. این جشنواره تنها جایی است که فرصت ارزیابی و ارائه به مراکز صنعتی و فناوری می دهد. سهم جوانان از فراوری آثار این جشنواره قابل توجه است. برنامه های متنوعی در بخش دانشگاهی تدارک دیدیم. این استقبال و حضور گسترده حاصل انرژی اعضای جوان ستاد جشنواره است و یقین داریم شاهد ثمرات این مجموعه کوشش ها خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در انتخاب هیئت انتخاب و داوری رویکرد جدیدی داشتیم، اضافه نمود: بر این اساس ما علاقه مند بودیم که این هیئت ها از برگزیده های دوره ای قبل تشکیل شوند. بر اساس اخبار اعلام شده هیئت انتخاب شامل ابوالقاسم ناصری، علیرضا دهقان، علی خسروی، مسعود سفلایی و الهام آقالری هستند.

دبیر جشنواره فیلم و عکس فردا در مورد بخش دانشجویی جشنواره یادآور شد: در بخش های مختلف جشنواره علاوه بر بخش های عکس، مستند، پویانمایی و تبلیغات بخش دانشجویی هم داریم که علاوه بر این بخش ها دانشجویان در بخش دانشجویی به رقابت می پردازند و اخبار تکمیلی آن طی روز های آینده اعلام می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش آثار دانشجویی در بخش فیلم و عکس ، برگزاری برنامه های ویژه دانشجویان در اختتامیه جشنواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آثار دانشجویی در بخش فیلم و عکس ، برگزاری برنامه های ویژه دانشجویان در اختتامیه جشنواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید