خبرنگاران پوتین و اردوغان درباره اوضاع ادلب مذاکره کردند

به گزارش وبلاگ آریا، مسکو - خبرنگاران - ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی در مورد اوضاع منطقه ادلب مذاکره کردند.

خبرنگاران پوتین و اردوغان درباره اوضاع ادلب مذاکره کردند

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز آدینه اعلام نمود:در مرکز توجه دو طرف، بار دیگر اوضاع متشنج منطقه امن ادلب قرار داشت. پوتین از ادامه اقدامات خصمانه گروه های افراط گرا در این منطقه ابراز نگرانی جدی کرد.

رئیس جمهوری روسیه بر ضرورت احترام بدون قید و شرط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ترکیه کرد.

روسای جمهوری روسیه و ترکیه توافق کردند رایزنی های بین سازمان های دو کشور در خصوص ادلب به منظور کاهش تنش ها در این منطقه و تامین آتش بس و از بین بردن تهدید تروریستی را افزایش دهند.

پوتین و اردوغان گفتند که تماس های بین دو کشور به وسیله سازمان های نظامی ادامه می یابد.

در این گفت وگوی تلفنی بر پایبندی به توافق های روسیه و ترکیه درباره سوریه تاکید شد.

روسای جمهوری روسیه و ترکیه در ادامه گفت وگوی تلفنی درباره مساله لیبی مذاکره نموده و دو طرف بر اهمیت اجرای مستمر تصمیمات کنفرانس بین المللی برلین که روز 19 ماه ژانویه برگزار گردید، تاکید نمودند.

در همین حال خبرگزاری دولتی تاس با استناد به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه به نقل از اردوغان گفت که باید از اقدامات ارتش سوریه در ادلب و بروز فاجعه انسانی در این منطقه (ادلب) جلوگیری کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در گفت وگو با پوتین توضیح داد که حل و فصل اوضاع ادلب با اجرای کامل تفاهم نامه سوچی امکانپذیر است.

تفاهم نامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال 2017 امضا شد ازجمله شامل جداسازی معارضان سوری میانه رو از تروریست ها را دربر می گیرد.

سران روسیه و ترکیه در پاییز گذشته نیز توافق کردند که در مرز سوریه و ترکیه تا محدوده ای به عمق 30 کیلومتر تسلیحات و واحدهای مسلح خارج شوند و واحدهای گشت نظامی روسی و ترکیه ای در این منطقه با گشت زنی منظم نظارت داشته باشند.

در هفته های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری ان با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت افزوده است.

لازم به ذکر است بمب افکن های نیروی هوافضای روسیه روز گذشته مراکز تروریست ها در ادلب را پس از حمله آنها به مواضع ارتش سوریه بمباران کردند.

رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در گفت وگوی تلفنی با سران آلمان و فرانسه بر لزوم مبارزه و سرکوب تروریست ها در سوریه با احترام به حق حاکمیت این کشور تاکید نمود.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، در این گفت وگوی تلفنی به حل و فصل بحران سوریه باتوجه به وخامت اوضاع ادلب درنتیجه اقدامات خصمانه گروه های افراط گرا علیه ارتش سوریه و ساکنان مناطق مسکونی این کشور توجه خاص شد.

سه طرف بر اهمیت جلوگیری از پیامدهای انسانی منفی این شرایط برای غیرنظامیان سوری تاکید نمودند.

به گزارش رویترز، مرکل و مکرون از پوتین خواستند تا برای سرانجام درگیری ها در ادلب اقدام کند.

رهبران دو کشور نسبت به شرایط ادلب نگران هستند و برای جلوگیری از فاجعه انسانی خواهان توقف درگیریها شدند.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7817307

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پوتین و اردوغان درباره اوضاع ادلب مذاکره کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پوتین و اردوغان درباره اوضاع ادلب مذاکره کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید