خودکفایی 3 بعدی!

به گزارش وبلاگ آریا، سربازان حاضر در مناطق مرزی، مجبورند هفته ها در انتظار تأمین مایحتاج ضروری خود به سر ببرند. اخیراً پژوهشگران، روشی را برای ساخت بسیاری از لوازم مورد احتیاج در ارتش آمریکا پیشنهاد نموده اند. این روش مبتنی بر چاپ سه بعدی است و از بطری آب، مقوا و دیگر مواد تجدیدپذیر به عنوان مواد اولیه جهت ساخت اقلام ضروری سربازان استفاده می نماید.

خودکفایی 3 بعدی!

به گزارش وبلاگ آریا و به نقل از انجمن شیمی آمریکا، دکتر نیکول زاندر(Nicole Zander)، پژوهشگر حاضر در این مطالعه، شرح می دهد: اصولاً نباید سربازان را برای دریافت تجهیزات ضروری، در انتظار نگه داشت. آن ها از این پس می توانند با مراجعه به نزدیک ترین بوفه، برخی از تجهیزات و ابزار مورد احتیاج خود را به صورت چاپ گردیده تحویل بگیرند. بطری ­های آب استفاده گردیده، کارتن­ های شیر، مقوا و دیگر مواد تجدیدپذیر به عنوان ماده اولیه برای چاپ سه بعدی اقلام ضروری به کار گرفته خواهد شد.

تأمین غذا، سوخت، مهمات و تجهیزات ارتش، فرآیند ساده ای نبوده و به همکاری هزاران نیروی کاری، و چندین پیمانکار و شرکت فراوریکننده احتیاج دارد. براساس گزارش منتشر گردیده از سوی دیوان محاسبات آمریکا، وزارت دفاع این کشور محتویات انباری با پنج میلیون قطعه تجهیزات را بین هشت زنجیره تأمین جداگانه، توزیع کرده است. اما تعداد کمی از این تجهیزات در پایگاه های مرزی انبار گردیده­ اند. این مسئله نیروهای حاضر در چنین واحدهایی را با معضل کمبود تجهیزات و مواد ضروری روبرو می سازد. بسیاری از این واحدها دستگاه های چاپ سه بعدی در اختیار دارند، که امکان فراوری برخی اجزای ضروری را به صورت چاپی فراهم می نماید. با این وجود، ماده اولیه مورد احتیاج این چاپگرها، اکثراً الیاف پلاستیکی است که باید سفارش داده گردد و ارسال آن نیز ممکن است روزها، هفته­ ها و حتی ماه­ ها به طول بینجامد.

اخیراً آنتونی مولنار(Anthony Molnar) و همکارانش در مرکز تحقیقات ارتش ایالات متحده، امکان استفاده از ترفتالات پلی­اتیلن(PET) بازیافتی را به عنوان ماده اولیه در چاپگرهای سه­ بعدی، مورد آنالیز قرار داده اند. مولنار کاپیتان نیروی دریایی ارتش ایالات متحده است.

PET نوعی پلاستیک است که در ساخت بطری­ های آب و نوشابه به کار می رود. از آن جایی که بطری ها بخش بزرگی از ضایعات پلاستیکی را به خود اختصاص می دهند، استفاده از آن ها به عنوان ماده خام در چاپگرها، ایده بسیار خوبی به نظر می رسد.

پژوهشگران در جریان این مطالعه دریافتند که پایداری و انعطاف­ پذیری الیاف PET بازیافتی، با الیاف پلاستیکی تجاری تفاوت چندانی ندارد. این گروه در آزمایش های خود، الیاف PET بازیافتی را به منظور ساخت براکت رادیویی برای خودروهای ارتش، مورد استفاده قرار دادند. ساخت براکت رادیویی از پلاستیک تنها به 10 بطری آب احتیاج داشت و کل فرآیند آن نیز در عرض دو ساعت انجام شد.

محققان در ابتدا تصور می کردند که انواع دیگر پلاستیک­ ها، نظیر پلی­پروپیلن(PP) یا پلی­استایرن(PS)، نمی توانند ماده اولیه مناسبی برای چاپگرهای سه­ بعدی باشند. پلی پروپیلن و پلی استایرن برای ساخت ظروف پلاستیکی، نظیر ظرف ماست یا پنیر، به کار می روند. این گروه به دنبال روشی بود که بتواند الیاف پلی پروپلین را به کمک مقوا، فیبرهای چوبی و دیگر مواد زائد سلولزدار، تقویت نماید؛ چرا که بخش اعظم ضایعات ارتش را چنین موادی تشکیل می دهد. علاوه بر آن، پژوهشگران توانستند از طریق ترکیب الیاف شکننده پلی استایرن با الیاف انعطاف­پذیر پلی پروپیلن، الیاف محکم تری بسازند.

تیم زاندر در حال آماده سازی ترک بندی به همراه تجهیزات مورد احتیاج برای بازیافت پلاستیک است. سربازان آموزش دیده می توانند با استفاده از دور ریز های پلاستیکی و تجهیزات تعبیه گردیده در این ترک بند به چاپ قطعات پلاستیکی مورد احتیاج خود بپردازند. ترک بند(trailer) اتاقک چرخ داری است که اتومبیل یا کامیون آن را به دنبال خود می کشد.

این تیم همچنین در حال جست وجوی روش­ هایی است که به جای استفاده از الیاف پلاستیکی، امکان به کارگیری میکروپلاستیک ها را فراهم سازد. چنین پیشرفتی می­ تواند به فراوری سریع­ تر اجزا و ماشین­ آلات سه­ بعدی بزرگ کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خودکفایی 3 بعدی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی 3 بعدی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید