راه اندازی 6 نوع صندوق خطرپذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان

به گزارش وبلاگ آریا، دکتر بهزاد سلطانی امروز در نشست خبری در خصوص فعالیت‌های این صندوق، تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان، طرح‌های مصوب برای دریافت تسهیلات و سرمایه‌گذاری، کلاس‌های آموزشی و تمهیداتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و ... مطالبی را ارائه کرد.

راه اندازی 6 نوع صندوق خطرپذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان

وی در خصوص وضعیت سیاسی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد، گفت: اول باید مفسدان سیاسی شناسایی و مجازات شوند؛ ما مسئولان باید در فضای پیش‌روی اقتصادی، امکان کار را برای شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در این شرایط فراهم آوریم و از سوی دیگر مردم نیز باید طلا، ارز و سکه‌های اندوخته شده در خانه را بفروشند، تا کشور به سمت بهبودی برود.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه توسعه فناوری در توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش ایفا می‌کند، افزود: برای شرکت‌های دانش‌بنیان باید فضایی فراهم شود تا بتوانند بهترین خدمات‌رسانی را داشته باشند که صندوق نوآوری و شکوفایی در صدد است شرایط مساعدی با ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم آورد.

به گفته سلطانی، صندوق نوآوری و شکوفایی در حوادث غیرمترقبه، زلزله، تحریم و مباحث اقتصادی به گونه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان از نظر تسهیلاتی حمایت می‌کند تا به این شرکت‌ها ضربه‌ای وارد نشود و در ادامه آن، آنها بتوانند مشکلات کشور را با ارائه فناوری برطرف کنند و خدمات‌رسانی به مردم را سرلوحه خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه طی این چند ساله موج موفق استارتاپ‌ها را داشتیم که با خلاقیت خودشان در صدد هستند بازارها را فتح کنند، گفت: تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان خلاقیت در توسعه محصول داشته‌اند ولی نتوانسته‌اند در زمینه توسعه بازارشان کاری انجام دهند؛ درواقع در زمینه توسعه بازار ضعف دارند. از همین رو در صدد هستیم که شرکت‌ها را در توسعه بازارشان یاری دهیم.

راه اندازی صندوق های مشارکتی خطر پذیر

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از سال 97 تا دو سال آینده افزود: در صدد هستیم استراتژی‌های کلی صندوق را از سمت ارائه تسهیلات به سمت سرمایه‌گذاری مشارکتی سوق دهیم. در سال‌های گذشته 62 درصد از حمایت‌های صندوق به صورت ارائه تسهیلات بوده که در نظر داریم تا بودجه 97 را بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری مشارکت صرف کنیم.

سلطانی تأکید کرد: از این رو لازم است که صندوق‌های خطرپذیر ایجاد شوند و ما به این صندوق‌ها به صورت مشارکتی تسهیلاتی ارائه دهیم؛ ما می‌توانیم تا 40 درصد در این زمینه سهامدار باشیم و صندوق‌ها 60 درصد بقیه سهام را بر عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه 308 میلیارد تومان بودجه برای صندوق‌های خطرپذیر مصوب کرده‌ایم، گفت: برای 6 نوع صندوق خطرپذیر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بدین واسطه سرمایه‌گذاری مشارکتی برای طرح‌های دانش‌بنیان پایه‌ریزی شود.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این صندوق‌ها گفت: صندوق‌های استانی، صندوق‌های مشارکتی با وزارتخانه‌ها، صندوق‌های مشارکتی با مناطق آزاد، صندوق‌های مشارکتی با شرکت‌های بزرگ CVC، صندوق‌های مشارکتی سیدمانی یا سرمایه‌گذاری‌های اولیه و صندوق‌های غیرخطرپذیر، از جمله صندوق‌هایی هستند که برای آنها بودجه‌ای اختصاص داده‌ایم تا به این واسطه سرمایه‌گذاری مشارکتی برای طرح‌ها محقق شود.

وی افزود: برنامه ریزی شده که 8صندوق استانی،10 صندوق مشارکتی با وزارتخانه ها، 3 صندوق با مناطق آزاد، 3 صندوق CVC ، و 3 صندوق سیدمانی را راه اندازی کنیم که صندوق نوآوری و شکوفایی نظارت مستقیم بر این صندوق ها داشته باشد.

ضرورت افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی

سلطانی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی که به وسیله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی راه‌اندازی می‌شوند نیز می‌توانند در اقتصاد کشور مؤثر واقع شوند.

وی تصریح کرد: اکنون 10 درصد از فارغ‌التحصیلان به سمت راه‌اندازی شرکت‌های دانشگاهی می‌روند که این باید به 40 درصد افزایش یابد.

به گفته رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق از این شرکت‌ها حمایت خواهد کرد و در صورت افزایش یافتن، بودجه‌ای برای آنها در نظر می‌گیرد. برای این بخش 50 میلیارد تومان در نظر داریم که در قالب مشارکتی یا تسهیلاتی اعطا شود.

وی افزود: معمولاً در یک دانشگاه 5000 پایان‌نامه ارشد توسط دانشجویان دفاع می‌شود که شاید از این تعداد، یک صدم قابلیت ورود به بازار را داشته باشند که میانگین می‌توان گفت 50 پایان‌نامه قابلیت ورود به بازار را دارد.

سلطانی ادامه داد: مرکز ارتباط با صنعت دانشگاه می‌تواند با بررسی این پایان‌نامه‌های کاربردی و معرفی آنها به صندوق نوآوری و شکوفایی، گامی در راستای اجرایی‌سازی این پایان‌نامه‌ها بردارد.

تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش بین‌المللی

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه 20 میلیارد تومان برای ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش بین‌المللی در صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته است، گفت: ما به شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌ها سوبسید می‌دهیم یا اینکه بعضی از محصولات دانش‌بنیان یک سال در شو روم‌های کشورهای دیگر حضور می‌یابند که ما از حضور آنها حمایت می‌کنیم.

وی در خصوص تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شتاب‌دهنده‌ها افزود: این تسهیلات برابر با 35 میلیارد تومان است؛ تاکنون 20 رویداد شتابدهی در ساختمان صندوق برگزار شده است. همچنین در شهرستان‌ها چهار رویداد شتابدهی برگزار شده است.

سلطانی درباره اختصاص بودجه به دفاتر کار شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برای این منظور در صندوق 30 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص برنامه‌های توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: هر شرکت تا صد میلیون تومان می‌تواند از تسهیلات صندوق برخوردار شود تا در زمینه توانمندسازی اقداماتی انجام گیرد. در این زمینه 70 درصد هزینه‌های برنامه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را صندوق پرداخت می‌کند.

سلطانی گفت: تعداد 218 مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه توانمندسازی صندوق شرکت داشته‌اند.

آخرین آمار از درخواست دریافت تسهیلات از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون 8316 درخواست از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌ایم، اظهار داشت: در کل 3566 شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که این نشان می‌دهد به صورت متوسط برخی از شرکت‌ها بیش از دو طرح دارند که برای تسهیلات به صندوق درخواست داده‌اند.

سلطانی با بیان اینکه از کل سرمایه‌ای که صندوق نوآوری و شکوفایی دارد، مقدار زیادی برای طرح‌ها استفاده شده است، گفت: طی پنج سال گذشته 2600 میلیارد تومان به صندوق اختصاص داده شده که از 2000 میلیارد تومان آن استفاده شده است.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص وام های اعطایی به شرکت های دانش بنیان گفت: حوزه ای که بیشترین وام را از صندوق دریافت کرده مربوط به حوزه زیست فناوری است. شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه تاکنون 217 میلیارد تومان از صندوق دریافت کرده اند.

به گفته وی، 300 طرح مصوب این میزان مبلغ را دریافت کرده اند.

سلطانی افزود: یکی از همین شرکت های حوزه زیست فناوری، 23 میلیارد تومان وام از صندوق دریافت کرده که این شرکت حتی صادرات هم داشته است.

وی تصریح کرد: بعد از حوزه زیست فناوری، حوزه فناوری اطلاعات و الکترونیک و کنترل از حوزه هایی بوده اند که بیشترین تسهیلات را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده اند.

به گفته سلطانی، تعداد 565 محصول که از تهسیلات صندوق استفاده کرده اند، خاتمه یافته فنی هستند؛ این طرح ها با استانداردهایی قابلیت ورود به بازار را داشته اند که ما از آنها حمایت کرده ایم.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: از 210 طرح برای تامین مواد اولیه و هزینه های جاری برای تولید انبوه محصولات شرکت های دانش بنیان حمایت کرده ایم و از سوی دیگر نیز 73 خط تولیدی را که به مرحله افتتاح رسیده اند، تحت پوشش قرار داده ایم.

وی گفت: برای ایجاد خدمات و تجهیزات کارگاهی 70 مورد و 713 مورد حمایت بلاعوض برای دریافت استانداردها و بقیه مجوزها از شرکت های دانش بنیان داشته ایم. همچنین از 82 شرکت برای موضوع اجاره به شرط تملیک حمایت هایی داشته ایم.

سلطانی با بیان اینکه 29 طرح خاتمه یافته ناموفق داشته ایم، گفت: این به معنای ورشکستگی نیست.

وی با بیان اینکه همچنین 1130 طرح خاتمه یافته موفق داشته ایم، گفت: بعضی از شرکت ها بیش از 2 محصول دارند.

به گفته رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در حال حاضر 2 درصد از اقساط ما سررسید شده؛ همچنین 8 درصد از طرح ها اقساط معوق داشته اند.

سلطان افزود: 4 درصد از طرح ها مشکوک الوصول بوده اند اما بقیه طرح ها وصول شده اند.

ارائه تسهیلات لیزینگ برای محصولات دانش‌بنیان

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص لیزینگ محصولات دانش‌بنیان گفت: اگر خریداری یک محصول دانش‌بنیان را بخرد تا 500 میلیون تومان با نرخ 9 درصد و بالای 500 میلیون تومان با نرخ 11 درصد می‌تواند وام بگیرد.

به گفته وی، شرکت‌های دانش‌بنیان در هر نمایشگاهی که شرکت کنند، می‌توانند از تسهیلات لیزینگ برخوردار شوند.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: تاکنون 44 میلیارد تومان با وام تسهیل شده به خریدار محصولات دانش بنیان اعطا شده است.

اعلام همکاری با وزارت ارتباطات

سلطانی گفت: آمادگی داریم با تمام وزارتخانه ها برای راه اندازی صندوق های خطرپذیر همکاری کنیم که یکی از این وزارتخانه ها وزارت ICT است.

وی افزود: این صندوق های خطرپذیر تخصصی می تواند یک راه کمک کننده به استارتاپها باشد.

حمایت از شرکتهای اشتغال زا

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: اگر شرکتی حداقل 5 نفر را بیمه کرده و درصدد باشد که در راستای دانش بنیان فعالیت کند، صندوق از این شرکت ها حمایت می کند.

وی ادامه داد: تاکنون 69 شرکت دانش بنیان از تسهیلات صندوق برای اشتغالزایی استفاده کرده اند که 238 نفر نیروی بیمه ای در این شرکت ها فعالیت می کنند. 4.8 میلیارد تومان از منابع بانک ها برای این منظور استفاده شده است.

وی در خصوص مشکلات شرکت های دانش بنیان گفت: شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مرجع رسیدگی به شرکت های دانش بنیان است که سال گذشته اعلام کرد 11 درصد مشکلات شرکت ها مربوط به صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است که طی جلساتی با آنها این موضوع برطرف یا در حال رفع است.

منبع: mehrnews.com

به "راه اندازی 6 نوع صندوق خطرپذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی 6 نوع صندوق خطرپذیر مشارکتی در حوزه دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید