راه های از بین بردن پشه ریز گلدان

به گزارش وبلاگ آریا، اگر به تازگی هنگام آبیاری گیاه و یا جابجایی گلدان متوجه شدید پشه های ریزی روی خاک فعالیت دارند بهتره قبل از هر خسارتی به گیاه این مشکل به نظر ناچیز، اما عظیم رو برطرف کنید.

راه های از بین بردن پشه ریز گلدان

به گزارش، وجود پشه در گلدان یعنی گیاه شما بیماری قارچی گرفته و خاک گلدان دارای کرم است. کرم ها از ریشه تغذیه می نمایند و قارچ رفته رفته گیاه شما رو فاسد می نمایند و در نهایت گیاه شما می میرد.

بدانید که اولین اصل در از بین بردن پشه گلدان این است که صبر و حوصله به خرج بدهید و مستمر این کار را تکرار کنید. اگر طبق روش ها هم انجام بدهید جواب می گیرید.

اولین راه مقابله با این پشه ها توقف آبیاری است، اجازه بدهید چند سانتی متر از خاک خشک گردد تا هم لارو و تخم ها از بین بفرایند و هم اینکه تمایل به تخم گذاری کم گردد. به این صورت که بین هر دو آبیاری خاک گلدان شما تا ضخامت حدودا 1 سانتی­متر خشک شده باشد. این خشکی خاک باغث جلوگیری از تخم گذاری پشه و در طول زمان باعث از بین رفتن آن ها می گردد. این روش برای بعضی از گیاهان که به آب بیشتری احتیاجمند هستند مناسب نیست وباعث زرد شدن و از بین رفتن گیاه می گردد.

استفاده از چسب زرد تا حدودی می تواند در کاهش جمعیت شان تاثیر داشته باشد. (چسب زرد را می توانید از فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه کنید). برشی از چسب زرد تهیه نموده و آن را در کنار گلدان قرار دهید. پشه ها جذب بوی چسب شده و به آن می چسبند. به این صورت در زمان کم پشه ها از بین می فرایند.

این حشرات معمولا تا عمق یک سانتی متری از خاک تخم گذاری می نمایند و شما می توانید یک سانتی متری خاک را با شن بپوشانید تا محیط خشک گردد و تخم گذاری را متوقف نمایند.

نسبت به بوی سیر حساس هستند، تعدادی سیر را خرد کنید و روی خاک قرار بدهید این روش هم تا حدودی از جمعیت شان کم می نماید.

استفاده از سیب زمینی به عنوان تله: تکه های سیب زمینی را با ضخامت نازک روی سطح خاک قرار بدهید و حداقل تا چهار ساعت به آن دست نزنید. بعد از دو روز سیب زمینی ها را با سیب زمینی های جدید جایگزین کنید.

دارچین یک نوع سم طبیعی است و برای از بین بردن لارو ها موثر است، دارچین آسیاب شده را روی خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید. دارچین نیز مانند سیر یک ترکیب فوق­ العاده جهت نابودی پشه ها می باشد. به این صورت که مقداری دارچین آسیاب شده تهیه نمایید و آن را در خاک گلدان خود بپاشید. دارچین باعث از بین رفتن حشرات موجود در گلدان شما می­ گردد.

یک قسمت از چای بابونه سرد شده را با سه قسمت آب مخلوط کنید و هنگام آبیاری بهره ببرید. در این روش مقداری چای بابونه تهیه نمایید و بگذارید که سرد گردد. سپس این چای سرد شده را به نسبت سه قسمت آب و یک قسمت چای بابونه مخلوط نمایید. حال این محلول را بر روی گلدان اسپری نمایید. تا شاهد از بین رفتن حشرات گلدان باشید.

از بین بردن پشه گلدان احتیاج به صبر و حوصله دارد و بهتر است که از روش های طبیعی بهره ببرید، چون استفاده از سموم شیمیایی ممکن است به گیاه تان هم آسیب وارد کند.

اگر این روش ها را انجام داده اید، اما از بین نرفت، باید بدانید که اولین اصل این است که صبر و حوصله به خرج بدهید و مستمر این کار را تکرار کنید. اگر طبق روش ها هم انجام بدهید جواب می گیرید.

اما اگر پیروز به از بین بردنشان نشدید می توانید از سم های حشره کش بهره ببرید.

همواره گلدان تان را قبل از کاشت و یا تعویض خاک با کلر یا قارچ کش ضد عفونی کنید.

از خاک های استریل و خارجی بهره ببرید.

اگر از خاک باغچه استفاده می کنید خاک رو به مدت 30 دقیقه در دمای حدود 120 درجه در کوره بپزید.

منبع: کاویاب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راه های از بین بردن پشه ریز گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های از بین بردن پشه ریز گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید