سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید

به گزارش وبلاگ آریا به نقل از آسوشیتدپرس، استفان دوجاریک سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه از طرف های مرتبط با برجام خواست تا از هیچ تلاشی برای حفظ این توافق دریغ نکنند.

سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید

استفان دوجاریک در ادامه بی اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای بین المللی در 8 ماه می سال 2018 و تداوم انفعال اروپا در خصوص تعهدات خود رد قبال ایران تنها خواهان ادامه همکاری تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

موضع گیری سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد یک روز پس از آن اتخاذ شد که تروئیکای اروپایی طرف ایران در توافق هسته ای سال 2015 موسوم به برجام از فعال کردن مکانسم ماشه خبر دادند.

این در حالیست که در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در خصوص قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می نماید. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

این فرایند ذیل بند 36 و 37 برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف های برجام می توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح نمایند.

این کمیته 15 روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه 15 روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در اینجا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش بینی شده است.

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا 15 روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه نمایند.

چنانچه اختلافات در 30 روز حل نشود؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با یاری شورای مشاوران راه حلی بیابد.

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف نمایند و موضوع را با 15 عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن 30 روز فرصت رأی گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) قطعنامه به تصویب برسد.

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می افتد و تحریم ها به طور اتوماتیک بازمی گردند.

ساعاتی قبل بعضی وبلاگ آریا به نقل از رسانه هایی همچون رویترز اعلام نموده بودند که انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند تا از امروز مکانیسم ماشه یعنی ساز و کار حل اختلاف در برجام را فعال نمایند.

این در حالی است که همین سه کشور اروپایی به تازگی بر لزوم حفظ برجام تاکید نموده اند.

دو دیپلمات اروپایی مدعی شده اند هدف از این اقدام بازگرداندن تحریم ها نیست بلکه هدف، حفظ توافق به وسیله گفت وگو با ایران برای بازگشت تهران به تعهدات برجامی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید