فارس من، فقدان قانون برای رمز ارزها ، ایجاد فضا برای کلاهبرداری و بحران سازی مالی

به گزارش وبلاگ آریا، دنیای رمز ارزها تا ایران توسعه پیدا نموده و باید آسیب ها و منافع فناوری این نوظهور را شناخت. نوید کمالی، مدرس و پژوهشگر فناوری اطلاعات به تشریح ابعاد بیت کوین پرداخت و نبود قانون در این حوزه را مجالی برای بحران سازی مالی دانست.

فارس من، فقدان قانون برای رمز ارزها ، ایجاد فضا برای کلاهبرداری و بحران سازی مالی

گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ آریا، مریم اویسی- رمزارزها و دنیای بیت کوین، دنیایی است که پای خود را به ایران هم باز نموده وحالا می توان ادعا کرد که فناوری بلاکچین مرزی نمی شناسد. با حضور این فناوری نوظهور در ایران ، بحث درباره آن داغ شده است.کارشناسان زیادی نظرات خود را در این باره ارائه و از زوایای مختلف، آن را آنالیز کردند.

همچنین، تعدادی از مخاطبان در سامانهفارس من از ایجاد رمز ارزها در کشور ابراز نگرانی نموده بودند و اعلام کردند:دستگاه های ماینینگ با چه مجوزی و توسط چه اشخاصی وارد کشور شده است و بیت کوین چه منافعی دارد؟

برای آشنایی بیشتر با این موضوع با نوید کاقتصادی، مدرس و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح این مصاحبه را می خوانید.

آنچه در این گفت وگو می خوانید:

حتی اگر نخواهیم به سمت رمز ارز ها خواهیم رفت

فقدان قانون رمز ارزها فضا را برای کلاهبرداری و بحران سازی اقتصادی مهیا می نماید

در جنگ اقتصادی احتیاجمند رمز ارزهای بومی هستیم

فریب نظارت ناپذیر بودن بیت کوین را نباید خورد

FBI قبلا توانسته به شبکه های غیر متمرکز رمزنگاری شده نفوذ کند

احتیاجمند افزایش آگاهی مردم در حوزه رمز ارزها هستیم

فارس: بیت کوین از چه زمانی در دنیا فراگیر شد؟

کاقتصادی: بیت کوین یا انواع دیگر رمز ارزها همه به نوعی همان پول هستند و برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید بدانیم که اصلا خود پول در ابتدا از کجا آمده است!؟ از این رو اگر نگاهی به تاریخ تمدن بشر داشته باشیم می بینم که در گذشته های دور و در بدو خلقت بشر حیات و زندگی انسان با کوشش های فردی مانند شکار تامین می شد ولی با گذشت زمان و توسعه جوامع بشری انسان ها دیگر تنها به واسطه کوشش های شخصی خود قادر به ساخت و یا تهیه همه مایحتاج خود نبودند، از سوی دیگر هم انسان نمی توانست با زور و فشار بر دیگران هرچه را می خواهد به چنگ آورد لذا ناگزیر شد تا از راه معاوضه کالا به کالا و ارائه محصولات خود در قبال محصولات دیگران احتیاجهای روزمره زندگی خود و خانواده اش را تامین کند.

گذر زمان همیشه شکل پول را تغییر داده و زمانی پول رایج سکه های طلا و نقره و برنز بود ، اما با اختراع دستگاه چاپ پول های کاغذی جایگزین آن شدند و امروز به مدد توسعه فناوری اطلاعات شاهد شکل جدید از پول به نام رمز ارزها یا پول هایی از جنس بیت کوین ، لیبرا فیس بوک و یا حتی گرام تلگرام هستیم که همه غالبا در طی 10 سال اخیر که دوران اوج گیری شبکه های اجتماعی در زندگی بشر بود به ظهور و بروز رسیده اند که البته یکی از فدمی ترین آنها بیت کوین است که عرضه آن به سال 2009 باز می گردد.

در این مدل تبادل اقتصادی اولیه معاوضه دو کالا بدون مشخص ارزش دقیق هر یک از دو محصول صورت می گرفت و معیاری برای سنجش وجود نداشت که این مسأله در نهایت با گسترش جوامع بدلیل ناکارآمدی خود به بن بست رسید و راه برای مبادله غیرمستقیم کالا با کالا مهیا شد . در این مدل مبادله اقتصادی محصولات بر اساس یک معیار خاص مثلا یک نوع سکه یا سنگ خاص ارزش گذاری شده و در ازای دریافت مقدار مشخصی از آن معیار خاص کالای درخواستی به طرف مقابل تحویل داده می شد.

جالب اینجاست که قابلیت ها و جذابیت های نهفته در این مدل تبادل اقتصادی به حد بوده که در طی چند هزار سال گذشته زندگی اجتماعی بشر به نوعی به آن گره خورده بطوری که بدون پول شاید اجتماعات بشری به شکل امروزی توان توسعه و پیشرفت نداشتند!

البته گذر زمان همیشه شکل پول را تغییر داده و زمانی پول رایج سکه های طلا و نقره و برنز بود ، اما با اختراع دستگاه چاپ پول های کاغذی جایگزین آن شدند و امروز به مدد توسعه فناوری اطلاعات شاهد شکل جدید از پول به نام رمز ارزها یا پول هایی از جنس بیت کوین ، لیبرا فیس بوک و یا حتی گرام تلگرام هستیم که همه غالبا در طی 10 سال اخیر که دوران اوج گیری شبکه های اجتماعی در زندگی بشر بود به ظهور و بروز رسیده اند که البته یکی از فدمی ترین آنها بیت کوین است که عرضه آن به سال 2009 باز می گردد.

فارس: چرا دنیا به سمت استفاده از بیت کوین متمایل شده است؟

کاقتصادی: در پاسخ به این سوال بد نیست به عنوان یک نمونه تاریخی بدانیم که در زندان های جنگ دنیای و مکان هایی که ورود و خروج کالا سخت و ملاقات با زندانیان عملاً غیر ممکن بوده و هست ، یکی از اقسام رایج پول، کلاه هایی از جنس سیگار بوده است.

استفاده از کالا به جای پول، ریشه تاریخی دارد

در کتاب های خاطرات باقی مانده از دوران جنگ دنیای و یا روایات تاریخی زندانیان بازداشتگاه های مخوف دنیا می خوانیم که در این مکان های محصور زندانیان حاضر به یکدیگر یاری نموده و حتی کارهای یکدیگر را انجام دهند و در مقابل، چند نخ سیگار را که به هر روش غیرقانونی وارد زندان آنها شده بود دریافت نمایند.به عبارت بهتر هر چند سیگار فی نفسه یک کالای مضر و بی خاصیت است و اما به دلیل شرایط خاص حاکم بر زندان ها کم کم به چنان کالایی گرانبهایی تبدیل شده بود که سیگاری ها هم بجای مصرف، آن را ذخیره می کردند تا در مواقع مورد احتیاج و هنگام ضرورت خدمات مورد احتیاج خود را به وسیله آن تهیه نمایند البته غیرسیگاری ها هم در ازای کارهایی که برای دیگران انجام می دادند، تعداد مشخصی سیگار طلب می کردند زیرا هر نخ سیگار برایشان سرمایه ای می شد تا بعداً با آن خدمات مورد احتیاج خود را تهیه و تامین نمایند.

می توان به وضوح دید که شرایط حاکم بر یک جامعه بسته و محدود مانند زندان موجب خلق یک سیستم مبادله ای مبتنی یک نوعی پول از جنس سیگار شده است . امروز هم که شاهد فراگیری اعجاب انگیز فناوری اطلاعات در دنیا هستیم و بنا بر پیش بینی ها تا سال 2020 قریب به 20 هزار دستگاه الکترونیکی به اینترنت و شبکه دنیای اطلاعات متصل خواهند بود و حتی کمتر شهروندی را می توان یافت که عضو شبکه های اجتماعی و یا پیغام رسان های دنیای نباشد طبیعتا این پارادایم جدید اجتماعی احتیاجمند پولی متناسب با فضای جدید است همانگونه که در سال های اخیر دیگر کمتر پول کاغذی دستمان می گیریم و به وسیله اعتبار الکترونیکی حساب های خود احتیاجهای روزمره خود را برطرف می کنیم.

زنگ خطر برای استقلال اقتصاد کشورهای دنیا

فارس:چرا تاکنون دولت در مقابل بیت کوین سکوت نموده و حالا به فکر استاندارد سازی آن است؟

کاقتصادی: این مسأله تنها محدود به دولت و کشور ما نیست و دنیای امروز دارای حدود 195 کشور است که دولت های بخش عمده از آنها هنوز سیاست مشخصی را در قبال رواج رمز ارزها اتخاذ ننموده اند اما وقتی یک شبکه اجتماعی مانند فیس بوک با 2 میلیارد کاربر رمز ارز Libra را معرفی نموده است یعنی 2 میلیارد نفر از جمعیت 7.5 میلیاردی دنیا دیر یا زود تبادلات اقتصادی خود را با این مدل انجام خواهند داد که منحصر به یک شبکه اجتماعی آمریکایی و این مسأله خود زنگ خطری برای حکومت و دولت های دنیا است باید هر چه سریعتر برای حفظ استقلال اقتصادی خود راهکارهای خود را در عرصه رمز ارزها طراحی و اجرا نمایند ، پر واضح است که در نهایت همه مجبور به حرکت به این سمت خواهند بود زیرا دنیای جدید احتیاجهای جدید خلق نموده است که با شیوه ها و الگوهای سنتی قادر به برطرف آنها نیستیم لذا واکنش اولیه در مقابل رواج رمز ارزها که ناشی از ابهام های موجود نسبت به ماهیت و ابعاد ناشناخته آنهاست با شفاف تر شدن مسائل و افزایش اطلاعات مسئولان برداشته خواهد شد و به سرعت به سمت استانداردسازی نظام اقتصادی خود مبتنی بر رمز ارزها پیش خواهیم رفت.

در خصوص مخفی بودن تعاملات مبتنی بر رمزارزها هم کاملا نمی توان مطمئن بود ولی طبیعتا اگر بتوانیم بین خود و طرف های مقابل یک نسخه بومی رمز ارز ایجاد کنیم طبیعتا بسیاری از نگرانی ها برطرف خواهد شد همانگونه که ونزوئلا در مواجهه با تحریم های آمریکای رمز ارز Perto را با پشتوانه ذخایر نفتی خود عرضه کرد.

راهکار برون رفت از شرایط تحریم

فارس: آیا بیت کوین می تواند راهکاری برای خروج از مسائل تحریم باشد؟

کاقتصادی: بطور کلی بله ؛ چرا که بر خلاف پول های سنتی ، ارز های دیجیتال متمرکز نیستند و این عدم تمرکز شناسایی و ردیابی مبدأ و مقصد استفاده از آنها را برای دولت های سلطه جویی مانند آمریکا که در شرایط فعلی پیگیر سیاست فشار حداکثری علیه کشورمان است سخت می نماید و به واسطه رمز ارزها می توان حداقل بر روی کاغذ مطمئن بود که بسیار راحت تر می توان تعاملات اقتصادی کشور با سایر کشورهایی را که نگران تحریم های آمریکا هستند را پیگیری کرد اما در یک نمونه مشابهه به یاد داریم که سال ها از شبکه TOR به عنوان یک شبکه غیر متمرکز و کاملا غیرقابل کنترل و نظارت یاد می شد و بسیاری از کاربرانی که به هر دلیل قصد مخفی نگه داشتن فعالیت های اینترنتی خود را داشتند از این شبکه استفاده می کردند اما در نهایت افکار عمومی دنیا خبر دار شدند که سازمان های نظارتی و جاسوسی آمریکا از جمله FBI بدلیل سلطه فناورانه خود بر فضای مجازی قادر به نفوذ و رصد کاربران در این شبکه به ظاهر غیر قابل کنترل شده اند.

از این رو در خصوص مخفی بودن تعاملات مبتنی بر رمزارزها هم کاملا نمی توان مطمئن بود ولی طبیعتا اگر بتوانیم بین خود و طرف های مقابل یک نسخه بومی رمز ارز ایجاد کنیم طبیعتا بسیاری از نگرانی ها برطرف خواهد شد همانگونه که ونزوئلا در مواجهه با تحریم های آمریکای رمز ارز Perto را با پشتوانه ذخایر نفتی خود عرضه کرد.

در شرایط فعلی رمز ارزهای رایج را می توان به شیوه هایی مانند استخراج آن به وسیله تهیه ماینرها یا دستگاه های پردازشگر گران قیمت و خرید از افراد و مراکز دارای رمز ارز تهیه کرد اما بدلیل فقدان پشتوانه قانونی فعلا هر یک از این اقدامات مسائل و تبعات قانونی خاص خود را به همراه دارد لذا مردم باید در حد امکان پس از مطمئن شدن از وجود پشتوانه قانونی وارد این عرصه شوند که ایجاد این پشتوانه قانونی احتیاجمند همت مجلس و نهادهای سیاست گذار اقتصادی است.

فارس: چطور مردم می توانند وارد این چرخه اقتصادی شوند؟

کاقتصادی: در شرایط فعلی رمز ارزهای رایج را می توان به شیوه هایی مانند استخراج آن به وسیله تهیه ماینرها یا دستگاه های پردازشگر گران قیمت و خرید از افراد و مراکز دارای رمز ارز تهیه کرد اما بدلیل فقدان پشتوانه قانونی فعلا هر یک از این اقدامات مسائل و تبعات قانونی خاص خود را به همراه دارد لذا مردم باید در حد امکان پس از مطمئن شدن از وجود پشتوانه قانونی وارد این عرصه شوند که ایجاد این پشتوانه قانونی احتیاجمند همت مجلس و نهادهای سیاست گذار اقتصادی است.

احتیاج به قانون مدون در استفاده از رمزارزها

فارس: چه راهکار هایی برای جلوگیری از کلاهبرداری در رمز ارزها وجود دارد؟

کاقتصادی: در تمام فعالیت های اقتصادی تعریف شده قانون از حق و حقوق طرفین حمایت می نماید و زمینه برخورد با متخلفین را هم فراهم می نماید به همین دلیل در عرصه رمز ارزها احتیاجمند قانون ویژه ای هستیم تا به وسیله آن امکان حمایت از فعالین این عرصه فراهم گردد و با متخلفین نیز برخورد مناسب صورت گیرد.

پس می توان نتیجه گرفت که تا قانون مشخصی در حوزه رمز ارزها نداشته باشیم باید شهروندان را نسبت به تبعات فعالیت بدون پشتوان در این حوزه اقتصادی هوشیار کنیم زیرا کلاهبردارها در این چنین شرایطی تحت عناوین مختلفی از جمله صرافی دست به کلاهبرداری از علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها می زند . فعلا نباید با چشمان بسته و صرفا برای کسب سود بیشتر وارد سرمایه گذاری بدون پشتوانه در این حوزه جدید اقتصادی شد.

تا قانون مشخصی در حوزه رمز ارزها نداشته باشیم باید شهروندان را نسبت به تبعات فعالیت بدون پشتوان در این حوزه اقتصادی هوشیار کنیم زیرا کلاهبردارها در این چنین شرایطی تحت عناوین مختلفی از جمله صرافی دست به کلاهبرداری از علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها می زند . فعلا نباید با چشمان بسته و صرفا برای کسب سود بیشتر وارد سرمایه گذاری بدون پشتوانه در این حوزه جدید اقتصادی شد.

فارس: و سخن پایانی....

کاقتصادی: دولت و نهادهای اقتصادی با همکاری صدا و سیما و سایر رسانه های پر مخاطب باید به صورت ویژه به حوزه معرفی رمز ارزها توجه نمایند و آگاهی مخاطبان را در خصوص سرمایه گذاری نا آگاهانه در این حوزه افزایش دهند زیرا شرایط اقتصادی به گونه ای است که افراد مختلف در سودای حفظ ارزش سرمایه های خود فریب هر تبلیغی از جمله خرید و فروش بیت کوین را خورده و بخش عمده ای از آنها هم بلافاصله قربانی کلاهبرداری می شوند لذا به نظر می رسد که احتیاج امروز جامعه افزایش سواد اقتصادی مردم در حوزه رمز ارزها است و قطعا به یاری رسانه ها باید در این حوزه یک کار جهادی فرهنگی و آموزشی انجام گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارس من، فقدان قانون برای رمز ارزها ، ایجاد فضا برای کلاهبرداری و بحران سازی مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، فقدان قانون برای رمز ارزها ، ایجاد فضا برای کلاهبرداری و بحران سازی مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید