ماموریت جدید محمدجواد ظریف

به گزارش وبلاگ آریا، خبرنگاران- در پی کمرنگ شدن کارزار وزارت امور خارجه برای برطرف تحریم های آمریکا، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بر دیپلماسی منطقه ای، خصوصا مسائل افغانستان، تمرکز کرد و در این زمینه گفتگوهای متعددی با مقامات خارجی انجام داد.

ماموریت جدید محمدجواد ظریف

به گزارش وبلاگ آریا، این روز ها که رفت و آمد ها به خاطر شیوع بیماری کرونا به شدت محدود شده است، دستگاه دیپلماسی ایران متناسب با شرایط جدید کوشش می نماید از رکود دیپلماسی جلوگیری کند. به همین دلیل، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با وزرای امور خارجه چندین کشور منطقه ای تلفنی مصاحبه نموده است.

با شیوع ویروس جدید کرونا (کووید-19) در ایران، وزارت امور خارجه این کشور، برطرف تحریم های آمریکا را در دستور کار قرار داد و در این راستا، کارزار بین المللی گسترده ای به راه انداخت. اما به رغم حمایت محافل رسانه ای و دیپلماتیک بین المللی از این کارزار، هیچ تحریمی برطرف نشد. در مقابل آمریکا بر تحریم های ایران اضافه کرد.

بیشتر بخوانید:

توافق آمریکا و طالبان؛ آیا افغانستان رنگ صلح را به خود می بیند؟

صلح در افغانستان؛ وقتی دولت چاره ای جز سازش با طالبان ندارد

بعد از شکست کارزار یادشده، وزارت خارجه بر پفراینده های منطقه ای نظیر افغانستان و یمن و همچنین روابط دو جانبه با کشور های منطقه تمرکز کرد. این گرایش جدید در تماس های تلفنی اخیر رئیس جمهور حسن روحانی و محمدجواد ظریف تجلی یافت. روحانی با سران کشور های عمان، کویت، قطر، ترکیه و آذربایجان تماس هایی داشت. همچنین، ظریف با همتایان خود در کشور های عراق، قطر، امارات، هند، روسیه و چین مصاحبه های تلفنی داشت. در بیشتر این مصاحبهها، در کنار روابط دو جانبه، تحولات افغانستان یا یمن مورد آنالیز نهاده شد.

جدیدترین تماس تلفنی ظریف درباره افغانستان 25 آوریل رخ داد که در آن، ظریف با همتای قطری اش، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، درباره جدیدترین تحولات افغانستان مصاحبه هایی انجام داد. در بیانیه وزارت امور خارجه ایران درباره این تماس آمده است: طرفین همچنین در مورد آخرین تحولات در افغانستان و کوشش های جمهوری اسلامی ایران برای تفاهم سیاسی و تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان رایزنی و گفتگو کردند. این دومین تماس ظریف با آل ثانی در ماه آوریل بود. در هر دو تماس، مسائل افغانستان جزو محور های مصاحبه ها بود.

هدف ایران در افغانستان

قطر، به دلیل میزبانی از مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا، نقش مهمی در فرایند صلح در افغانستان بازی می نماید. تماس های مقامات ایران با همتایان قطری درباره افغانستان به همین دلیل است. طالبان و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر، توافقنامه صلح امضا کردند که به موجب آن، نیرو های آمریکایی در افغانستان به طور تدریجی از این کشور عقب نشینی می نمایند. همزمان، مذاکرات بین الافغانی برای رسیدن به صلح پایدار آغاز می گردد. بخش هایی از این توافق اجرا شده، اما هنوز بخش هایی از آن اجرا نشده است.

وزارت خارجه ایران برای افغانستان و یمن، نمایندگان ویژه مشخص نموده که این پفراینده ها را دنبال می نمایند. ظریف در جریان سفر اخیرش به سوریه، که از معدود سفر های خارجی ظریف در شرایط کرونا بود، در توئیتی نوشت: در مورد افغانستان، نماینده ویژه ما طی روز های گذشته در کابل با همه طرف ها ملاقات نموده است. در مورد یمن، نماینده ویژه ما در حال همکاری با سازمان ملل متحد و یمنی ها برای خاتمه یافتن مصائب این کشور است.

همچنین سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در نشست خبری روز دوشنبه گذشته این وزارتخانه گفت که نماینده ویژه وزارت امور خارجه برای رایزنی مستقیم با طرف های افغانی در این کشور به سر می برد.

مذاکرات صلح افغانستان، سه طرف اصلی دارد که عبارتند از: آمریکا، طالبان و دولت افغانستان. آمریکایی ها نشان داده اند که برای رسیدن به توافق با طالبان منتظر برقراری ثبات سراسری در افغانستان یا حصول اجماع سیاسی در کابل نخواهند ماند. در حالی که دولت افغانستان درگیر مناقشات سیاسی در زمینه انتخابات بود، آمریکایی ها با طالبان در دوحه به توافق رسیدند و اجرای این توافق را آغاز کردند. این در حالی است که کابل، هنوز برای صلح با طالبان آماده نیست. بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به پیروزی مجدد اشرق غنی منجر شد، عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی غنی، نتایج این انتخابات را نپذیرفت و خودش را رئیس جمهور گفت. اختلافات سیاسی در کابل هنوز ادامه دارد. آمریکایی ها سعی می نمایند این اختلافات را به نحوی حل و فصل نمایند تا فرایند صلح با طالبان مختل نگردد.

فرایند صلح در افغانستان با موانعی روبرو شده است.

در چنین شرایطی وزارت امور خارجه ایران، مشارکت در حل و فصل بحران سیاسی در افغانستان را در اولویت خود قرار داده است. سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری دوشنبه گذشته گفته هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نزدیک کردن مواضع، تشکیل دولت فراگیر و بازگشت صلح و ثبات در این کشور همسایه است.

به هر حال، صرفنظر از موفقیت یا عدم موفقیت وزارت خارجه در محقق کردن این هدف، کوشش های ایران برای نقش آفرینی در تحولات افغانستان ادامه خواهد یافت. هر چند که این امر ممکن است در آینده نه چندان دور، تحت الشعاع تحولات برجامی قرار گیرد. بعضی محافل رسانه ای آمریکا ادعا می نمایند که وزارت خارجه این کشور در حال تدوین طرحی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران یا فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام است. در صورتی که چنین اتفاقی بیافتد، موضوع افغانستان ممکن است از اولویت های وزارت خارجه ایران خارج گردد. با این حال، کوشش های دیپلماتیک ایران در ارتباط با مسئله صلح در افغانستان در سطوح پایین تر ادامه خواهد داشت.

ایران برای توجه به افغانستان دلایل موجهی دارد. افغانستان، همسایه ایران است و بی ثباتی در آنجا، تاثیرات مستقیمی بر ایران می گذارد. در حال حاضر، افغانستان در یک دوره انتقالی به سر می برد. دوره ای که در آن نیرو های اشغالگر خارجی تمایل زیادی به خروج از افغانستان دارند، ولی نیروی میانه رو و مهمی که بتواند خلأ نیرو های خارجی را پر کند، وجود ندارد. دولت افغانستان هنوز ضعیف است و به تنهایی قادر نیست با طالبان مقابله کند. این احتمال وجود دارد که بعد از خروج نیرو های خارجی، گروه هایی مثل طالبان، که تفاوت های ایدئولوژیکی با ایران دارند، خلأ قدرت را پر نمایند. از این رو، تقویت فرایند صلح میان دولت افغانستان و طالبان می تواند منافع امنیت ملی ایران را تامین کند.

منبع: فرارو

به "ماموریت جدید محمدجواد ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت جدید محمدجواد ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید