مسکن کشش افزایش قیمت ندارد

به گزارش وبلاگ آریا، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: افزایش قیمت مسکن تقریبا به حد نهایی رسیده و از این به بعد کشش رشد قیمت وجود ندارد؛ مگر اینکه اتفاقات عجیب و غریبی در حوزه اقتصاد کلان رخ دهد.

مسکن کشش افزایش قیمت ندارد

به گزارش وبلاگ آریا، علی چگینی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: بخش مسکن یک بخش تاثیرپذیر از مسائل خرد و کلان اقتصاد است. تا پیش از سال 1396 بر اساس قیمت های ثابت، قیمت واقعی مسکن 30 درصد کاهش یافت اما از نیمه دوم سال 1396 با توجه به رشد نقدینگی، مراودات تجاری و تغییرات اقتصاد کلان تغییر قیمت ها در حوزه مسکن آغاز شد و در شهر تهران به حدود 60 درصد رسید. همین موضوع باعث شد تا ارزش اضافه نموده بخش مسکن بالا برود، پروانه های ساختمانی افزایش یابد، معاملات و قیمت هم روند تدریجی رشد را آغاز کند و تا حدودی از رکود خارج شدیم.

وی اضافه نمود: با این وجود معتقدم افزایش قیمت مسکن تقریبا به حد نهایی خود رسیده و کشش و افزایش مجدد وجود ندارد. مگر اینکه اتفاقات عجیب و غریبی در حوزه اقتصاد کلان بیفتد. با توجه به ایجاد ارزش اضافه نموده، گرایش به سمت فراوری مسکن، مثبت گردیده است.

فردا برنامه توسعه شهر تهران تقدیم شهرداری می گردد

در ادامه این نشست حجت الله میرزایی معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با اعلام این خبر که فردا برنامه توسعه شهر تهران تقدیم شهرداری می گردد، گفت: در یک دوره ای مسکن 80 درصد درآمدهای شهرداری تهران را تامین می کرد این روند از اوایل دهه 70 آغاز شد و در 10 سال اخیر با زیر پا گذاشتن همه قوانین و مقررات و با هدف تامین مالی برای پروژه هایی که معین نبود چقدر به نفع شهروندان است، به اوج خود رسید.

وی ادامه داد: هم اکنون بخش مهمی از برنامه شهرداری در قالب نوسازی بافت فرسوده است که بین دولت و شهرداری توافق انجام شده. در این بین پروژه هایی وجود دارد که به بهبود عدالت شهری یاری می نماید. در حال حاضر همه ساختمان هایی که بالاتر از 11 طبقه بوده، متوقف گردیده اما پروانه هایی که از قبل وجود داشته و مسیر قانونی را از طریق کمیسیون ماده 5 طی نموده اند، طبیعی است که ادامه پیدا می نمایند.

آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان

در ادامه، چگینی با بیان اینکه کارهای راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان را با توجه به تکلیف قانونی پیش می بریم، گفت: برای این منظور تاکنون 60 تا 70 جلسه تشکیل داده ایم اما موضوع این است که این بخش فراتر از وزارتخانه است و اطلاعات آن معطوف به یک بخش نیست. تمام دستگاه های مرتبط با بخش مسمکن باید به این سامانه متصل شوند و به همین دلیل هنوز به مرحله ای نرسیده که قابل بهره برداری باشد. کار در سازمان ملی زمین و مسکن با همکاری بخش خصوصی در حال اجرا است که اگر به مرحله نهایی برسد معتقدیم باید به شهرداری سپرده گردد.

مالیات خانه های خالی چندان موثر نیست

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان اینکه مالیات خانه های خالی آنقدرها که در بوق و کرنا قرار گرفته، تاثیرگذار نخواهد بود، گفت: با این وجود اگر سامانه املاک و اسکان راه اندازی گردد، به برنامه ریزی در حوزه مسکن و رفاه یاری می نماید. البته مالیات خانه های خالی رقم چندانی نیست که بتواند اثرگذاری داشته باشد.

چگینی توضیح داد: سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی، بازآفرینی شهری که کارها در این خصوص آغاز گردیده اما وزارتخانه قصد ندارد باری به دولت تحمیل کند که به منجر به افزایش تورم گردد. در این زمینه توسعه ابزارهای مالی و توسعه بازار سرمایه را دنبال می کنیم. در برنامه پنجم بخش بهسازی و نوسازی واقع شده است و دولت نیز در حوزه کم درآمدها، مسکن اجتماعی و حمایتی را دنبال می نماید.

شاخص دسترسی به مسکن 40 سال نیست

وی در پاسخ به این سوال که آیا شاخص دسترسی به مسکن که قبلا عنوان می شد، 12 سال است، به 40 سال افزایش پیدا نموده، گفت: اگر رشد قیمت مسکن را در کل کشور 30 درصد و یا حتی در شهر تهران 60 درصد در نظر بگیریم، باز هم به عدد 40 سال نمی رسیم. شاخص دسترسی به مسکن در ایران با نوساناتی طی سال های گذشته بین 8 تا 12 سال متغیر بوده است. ممکن است در دوره هایی که قیمت ها افزایش می یابد، این شاخص بالا برود که می توان به افزایش رقم تسهیلات، آن را کاهش داد.

وی درباره دستاورد همایش سیاست های توسعه مسکن در سال های گذشته گفت: این همایش ها برای سیاستگذاری نیست بلکه هدف آن هم اندیشی است. مثلا یکی از برنامه ها که طی سال های گذشته در این همایش دنبال می شد، صندوق پس انداز مسکن یکم بود که به اجرا درآمد و هم اکنون می بینیم که یکی از ابزارهای خوب در حوزه تامین مالی بخش مسکن محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مسکن کشش افزایش قیمت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن کشش افزایش قیمت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید