نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید اعلام شد

به گزارش وبلاگ آریا، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزایش نرخ غذا و خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی را اعلام نمود و گفت: بر این اساس قیمت وعده های ناهار و شام از هزار و 200 به هزار و 350 و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزایش می یابد.

نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید اعلام شد

به گزارش وبلاگ آریا، دکتر محمدرضا فراهانی در دومین روز نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در سالن اجلاس معاونت فرهنگی وزارت بهداشت برگزار گردید، افزایش قیمت غذا و خوابگاه دانشجویی در سال تحصیلی جدید را بسیار محدود دانست و گفت: شما باید به ما یاری کنید تا کوشش کنیم شرایط حاکم بر کشور و جنگ اقتصادی موجود آسیبی در حوزه های رفاهی به دانشجویان نزند و این یاری برای ما تعیین نماینده است.

وی ادامه داد: بر این اساس قیمت وعده های ناهار و شام از هزار و 200 به هزار و 350 و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزایش می یابد. این در حالی است که قیمت خوابگاه های دانشجویی بین 10 تا 12 درصد افزایش خواهد داشت که در نهایت بیش از 12 درصد نخواهد بود و این امکان نیز وجود دارد که افزایشی نداشته باشد.

فراهانی به اهمیت صندلی شوراهای صنفی دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی اشاره نمود و بیان داشت: در ابتدایی که من روی کار آمدم نهادهای دانشجویی در دانشگاه ها تعطیل بودند و افرادی که حتی شش سال قبل از من در دانشگاه ها روی کار بودند می دانند وضعیت این نهادها به چه شکل بود.

امید خود را به شوراهای صنفی در دانشگاه ها بسته ام

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از نهادهایی که در همان سال اول در سال 1393 اقدام به فعال کردنش نمودیم شوراهای صنفی در دانشگاه های علوم پزشکی بود. من شخصا به شوراهای صنفی در دانشگاه ها امید بسته ام و اعتقاد دارم اگر بخواهیم که وضع نامطلوبی که اکنون در حوزه های دانشجویی وجود دارد را بهبود ببخشیم باید دانشجویان مشارکت فعال داشته باشند.

فراهانی ضمن بیان این که، این باور و فرهنگ که مشارکت دانشجویان در دانشگاه ها می تواند وضعیت را بهتر کند هنوز در دانشگاه ها نهادینه نشده است، توضیح داد: هنوز خیلی از دانشگاه ها هستند که خیلی به این امور اعتقادی ندارند و ما در فشاری که از بالا داشتیم این شوراهای صنفی را شکل دادیم.

وی اضافه کرد: گاهی برخی از این دانشگاه ها افرادی را به عنوان شورای صنفی انتخاب می کردند اما در گزارشات تعیین می شد که بدون انتخابات این اتفاق اتفاق افتاده و خودشان این افراد را منصوب نموده بودند در حالی که عنوان می کردند که به صورت دموکراتیک انتخابات را برگزار نموده اند. در حال حاضر با گزارش شما می توان فهمید تا چه اندازه این انتخابات در دانشگاه ها به شکل قانونی انجام می گردد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، ابراز داشت: بعضی اوقات شوراهای صنفی در دانشگاه ها تا اندازه ای موثر بوده اند که رئیس دانشگاه دبیر شورا را با خود به جلسه هیئت رئیسه می برد و اصرار دارد در تمامی جلسات این دبیر شورای صنفی نیز حضور داشته باشد. این به خاطر خلاقیت دانشجویان و رویکرد رئیس دانشگاه است.

شوراهای صنفی مشروع ترین نهاد دانشجویی در دانشگاه ها هستند

وی خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی با تاکید بر این که اگر در دانشگاه خوب کار کنید صندلی ویژه ای خواهید داشت، تاکید نمود: از نظر من مشروع ترین نهاد دانشجویی در دانشگاه ها شوراهای صنفی هستند زیرا کوشش به برطرف مسائل دانشجویان دارند. دیگر نهادهای دانشجویی بخشی از بدنه دانشجویی را نمایندگی می نمایند اما در شوراهای صنفی که با رای آزاد دانشجویان شکل گرفته است کوشش در مسیر برطرف مسائل کلیه دانشجویان می گردد.

دکتر فراهانی بیان داشت: ما شما را به عنوان نمایندگان همه دانشجویان کشور در وزارت بهداشت می دانیم و این صندلی را به شخصه برای شما قائل می شویم.

جریانات دانشجویی سیال هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت استفاده از تجارب ارزنده و انباشته دبیران قبلی شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور را موثر دانست و گفت: جریانات دانشجویی جریانات سیال هستند و جنبش دانشجویان در 60 سال اخیر در کشور نشان داده است تجارب بین نسلی منتقل می گردد.

وی ابراز داشت: من علاقه داشتم که این جلسه با حضور دبیران قبلی و دبیران جدید شوراهای صنفی دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار گردد تا با استفاده از این تجارب موثرتر و کارآمدتر مسئولیت خود را انجام دهید.

فراهانی به جنگ اقتصادی شکل گرفته در کشور اشاره داشت و اضافه کرد: این یک جنگ تمام عیار است و برخلاف این که در جنگ هشت ساله در برابر تهاجم و حملات دشمن ما هم حمله نموده و ابزار دفاعی داشتیم اما در این جنگ به صورت یک طرفه فقط در حال خوردن ضربات پی در پی هستیم.

کوشش داریم در جنگ اقتصادی هیچ آسیبی به تشکل های دانشجویی وارد نگردد

به گزارش مفدا،معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: در این شرایط کوشش ما این است که به مسائل رفاهی، معیشتی و فرهنگی در حوزه های مختلف و به تشکل های دانشجویی هیچ آسیبی وارد نگردد زیرا به واسطه این جنگ اقتصادی، بسته های خدمتی کوچکتر و منابع محدودتر می گردد.

وی ابراز داشت: بر این اساس کوشش ما در حوزه تعذیه و خوابگاه دانشجویی تامین احتیاج دانشجویان با هزینه های قبلی بوده زیرا بودجه دانشگاه ها افزایشی نداشته است؛ بنابراین خیلی آرام و به نرمی در این چندماه به دنبال برطرف این مشکل بدون وارد آمدن فشار به دانشجویان بوده ایم تا وضعیت و کیفیت خدمات در حال ارائه کاهش پیدا نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید