نطق آتشین ظریف در رم: ما از القاعده حمایت کردیم؟ ما از طالبان حمایت کردیم؟ ما نخست وزیر یک کشور را زندانی کردیم؟ ... ما چه کردیم که باید رفتارمان را عوض کنیم؟

به گزارش وبلاگ آریا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نشست بین المللی گفتگوهای مدیترانه ای در شهر رم ایتالیا بار دیگر احتمال مذاکره با آمریکا را رد کرد. او در این نشست سخنانی را مطرح نمود که کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت؛ سخنانی ککه مهمترین بخش های آن را مرور کرده ایم.

نطق آتشین ظریف در رم: ما از القاعده حمایت کردیم؟ ما از طالبان حمایت کردیم؟ ما نخست وزیر یک کشور را زندانی کردیم؟ ... ما چه کردیم که باید رفتارمان را عوض کنیم؟

به گزارش انتخاب، ظریف تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا کشوری است که به تعهداتش احترام نمی گذارد و قابل اعتماد نیست.

ظریف همچنین گفت: تصور کنید توافقی هم با آمریکا امضا کنیم، چه تضمینی وجود دارد که عمر این توافق از طول پرواز هواپیما بیشتر باشد؟ کانادا را به خاطر می آورید؟

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر بر تمایل ایران به حفظ برجام تاکید کرد اما در عین حال گفت که اگر تهران از منافع اقتصادی توافق هسته ای بهره نبرد حفظ برجام سخت خواهد شد.

وزیر خارجه ایران همچنین با یادآوری اینکه مذاکرات هسته ای 2 سال و نیم طول کشید گفت که برجام یک سند دو صفحه ای نیست، توافقی 150 صفحه ای است. وی همچنین دلیل تصمیم ترامپ در خروج از برجام را نفرت او از باراک اوباما دانست و گفت: چرا فقط به این دلیل که او از سلف خودش بدش می آید دوباره مذاکره کنیم؟

ظریف در بخش دیگری از سخنانش به نقش اروپا اشاره کرد و گفت: ما همراه سایر کشورها با آمریکا مذاکره کردیم و به نتیجه خوبی رسیدیم. الان اروپا و بقیه باید برای زحمات خود و امنیت جهانی سرمایه گذاری و هزینه کنند. نمی شود بدون خیس شدن شنا کرد.

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش به سیاست های منطقه ای این کشور اشاره کرد و گفت: چرا ایران باید سیاست هایش را در منطقه عوض کند؟ آیا ما از صدام حمایت کردیم؟ آیا ما از داعش و طالبان و جبهه النصره حمایت کردیم؟ آیا ما 11 سپتامبر را خلق کردیم؟ آیا ما قطر را محاصره کردیم؟ آیا ما داریم مردم یمن را بمباران می کنیم؟ آیا ما نخست وزیر کشور دیگری را در خاک خود زندانی کردیم؟ ما اشتباه کردیم یا دیگران؟ آنها هستند که باید سیاست ها و رفتارهای منطقه ای خود را تغییر دهند.

محمد جواد ظریف در خاتمه با اشاره به قدمت تاریخی دو کشور ایران و ایتالیا گفت: ایران نه 40 سال که 7 هزار سال دوام آورده و می آورد. تاریخ امپراطوری ایران و ایتالیا از عمر برخی کشورهای مدعی بیشتر است و برای همین است که زیر بار زور نمی رویم چون می دانیم هیچ قدرتی دائمی نیست.

ظریف: ما از صدام حمایت کردیم؟ ما از القاعده حمایت کردیم؟ ما از طالبان حمایت کردیم؟ ...ما چه کردیم که باید رفتارمان را عوض کنیم؟

ظریف: آمریکا نه تنها خودش قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق می کند؟

ظریف: هیچ کشوری در منطقه امن تر از ایران نیست و این به دلیل تکیه ما به مردم خودمان است.

منبع: انتخاب

به "نطق آتشین ظریف در رم: ما از القاعده حمایت کردیم؟ ما از طالبان حمایت کردیم؟ ما نخست وزیر یک کشور را زندانی کردیم؟ ... ما چه کردیم که باید رفتارمان را عوض کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نطق آتشین ظریف در رم: ما از القاعده حمایت کردیم؟ ما از طالبان حمایت کردیم؟ ما نخست وزیر یک کشور را زندانی کردیم؟ ... ما چه کردیم که باید رفتارمان را عوض کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید