کاهش 5 میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت سعودی، ادعای پمپئو: ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی است

به گزارش وبلاگ آریا، ظرفیت تولید نفت عربستان سعودی در پی حمله دیروز بیش از 5 میلیون بشکه کاهش یافته است.

کاهش 5 میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت سعودی، ادعای پمپئو: ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی است

حملات بامداد روز گذشته به تاسیسات نفتی و پالایشگاهی عربستان سعودی در منطقه ظهران، واکنش هایی را در بین مقامات آمریکایی برانگیخته و در حالی که دولت سعودی تاکنون انگشت اتهام را به سمت طرف های خارجی نگرفته، گروهی از مقامات و سناتورهای آمریکایی، ایران را عامل این حمله دانسته و حتی خواستار بمباران تاسیسات پالایشگاهی ایران شده اند.

به گزارش وبلاگ آریا، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دیروز در توییتی مدعی شد: در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می کنند، تهران پشت نزدیک به 100 حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

پمپئو در ادامه از همه کشورهای جهان خواسته تا این حملات ایران را محکوم کنند و با آمریکا برای امنیت منطقه همکاری کنند.

از سوی دیگر سفیر ایالات متحده آمریکا در ریاض همنوا با رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا انجام این حملات پهپادی را غیرقابل قبول دانسته است.

در واکنشی شدیدتر لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه از ایالات کارولینای جنوبی آمریکا در اظهاراتی با متهم کردن ایران به انجام این حمله پهپادی، خواستار در نظر دریافت گزینه حمله به تاسیسات نفتی و پالایشگاهی ایران در تلافی به انجام این اقدام شده است.

او در یک رشته توییت گفته است: وقت آن رسیده که ایالات متحده آمریکا گزینه حمله به تاسیسات پالایشگاهی ایران را در برابر اقدامات هسته ای و حملات به تاسیسات نفتی (سعودی)، روی میز بگذارد.

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داده بر اثر حمله 10 پهپاد به یک میدان نفتی بزرگ و یک پالایشگاه عظیم سعودی در 60 کیلومتری جنوب غرب ظهران، ظرفیت تولید نفت سعودی بیش ار 5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

با این حال به نوشته این خبرگزاری، این کاهش ظرفیت تاثیر آنی بر بازار نفت نخواهد داشت زیرا سعودی ها از ظرفیت ذخائر استراتژیک انباشته شده خود استفاده خواهند کرد تا کسری موقت ظرفیت تولید خود را پوشش دهند.

انصارالله یمن تاکنون بارها به تاسیسات نفتی و گازی سعودی ها حمله کرده اند؛ این حملات به تلافی تجاوز ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی به خاک یمن انجام می شود.

گروه انصارالله یمن (حوثی ها) تهدید کرده اند در صورت متوقف نشدن حملات ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی به یمن، قدم بعدی آنها در حملات موشکی و پهپادی شهر ریاض خواهد بود.

منبع: عصر ایران

به "کاهش 5 میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت سعودی، ادعای پمپئو: ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 5 میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت سعودی، ادعای پمپئو: ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید