محمدامین میرفندرسکی فردی کمال گرا و اخلاق مدار بود

به گزارش وبلاگ آریا، سیروس باور عصر پنجشنبه در آیین گرامی داشت دکتر محمدامین میرفندرسکی که در موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار گردید، اظهار کرد: میرفندرسکی بالاتر از آن چیزی است که اکنون توصیف می گردد.

محمدامین میرفندرسکی فردی کمال گرا و اخلاق مدار بود

وی اضافه کرد: استاد میرفندرسکی اثری را بدون معنا خلق نکرد و در کل آثار وی مفاهیم و مسائل محیط پیرامونی گنجانده شده است.

باور ادامه داد: در برهه ای از دهه 30 این شخص متوجه شد که نواقصی در دانشکده هنرهای زیبا وجود دارد و باید تغییراتی مطابق با فرهنگ و مسائل اجتماعی داده گردد بنابراین به ایتالیا رفت و در آنجا اصول ساخت و ساز را فرا گرفت.

وی گفت: میرفندرسکی معتقد بود اگر کسی می خواهد معمار سازنده گردد غیر از ساخت و ساز بناها و ساختمان ها باید ساخت و ساز جامعه ای که در آن زندگی می نماید را هم بلد باشد.

باور با بیان این که باید فرهنگ بالای علم و هنر و انسانیت در کنار هم باشند، اظهار کرد: میرفندرسکی بعد از خاتمه تحصیلات دو سال دستیار استادان مهم دانشگاه ایتالیا بود و آنجا آموزش های لازم را دید و معلم قابلی شد.

وی توضیح داد: در زمان سخنرانی های وی جایی برای نشستن نبود و همه سالن از افراد مشتاق که دوست داشتند صحبت های وی را بشنوند، پر بود.

باور مطرح نمود: میرفندرسکی رئیس دانشگاه بود که اما هیچ گاه پشت میز ریاست ننشست.

وی تأکید کرد: استاد مدعی بود که در ساخت و ساز باید آرامش القا گردد و اگر تنها به مادیات توجه گردد آن بنا و فضا آرامش بخش نخواهد بود.

باور گفت: از دیگر تأکیدات میرفندرسکی این بود که یک معمار باید جلوتر از جامعه خود حرکت کند و تاریخ را به دنبال خود بکشاند.

طبق گفته باور، میرفندرسکی فردی کامل گرا بود و به سمت همین کامل گرایی، پروژه های وی عقب می افتاد زیرا هر روز به مطلبی شک می کرد و آن را کامل می کرد به همین دلیل از نظر مالی پیشرفت نکرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محمدامین میرفندرسکی فردی کمال گرا و اخلاق مدار بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدامین میرفندرسکی فردی کمال گرا و اخلاق مدار بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید