رای پرونده دکل نفتی صادر شد

آخرین جلسه دادگاه پرونده دکل گم شده دوشنبه 13 اسفند برگزار و رای آن صادر شده است.

رای پرونده دکل نفتی صادر شد

خبرگزاری مهر با انتشار این خبر اضافه نمود: سال 92 بود که زمزمه هایی مبنی بر تخلفات گسترده شرکت تأسیسات دریایی در انعقاد قرارداد با یک شرکت خارجی با موضوع های مختلف از جمله خرید دکل حفاری شنیده شد. یکی از این موارد مربوط به گم شدن دکل 78 میلیون دلاری فورچونا بود که پس از یک دوره مسکوت ماندن، از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی، رسمی و رسانه ای شد. لاریجانی در نامه ای به رئیس کمیسیون انرژی مجلس دستور آنالیز موضوع مفقود شدن دکل نفتی متعلق به ایران را داد. طبق اعلام کمیسیون وقت، دو پرونده دکل گمشده نفتی در آن سال مطرح شد که تخلفات یکی از آنها یعنی همان دکل فورچونا محرز شد چرا که در این پرونده هیچ دکلی خریداری نشده بود و تنها موضوع محدود به زد و بند پشت پرده و پرداخت 87 میلیون دلار بدون هیچ ضمانت و سندی به یک شرکت واسطه مطرح بود.

سال 93 نمایندگان مجلس با امضای نامه ای، به هیأت رئیسه خواهان پیگیری این موضوع شدند. سازمان بازرسی کل کشور نیز همزمان با این اعلام به موضوع وارد شد و آنالیز های خود را شروع کرد تا اینکه پس از گذشت بیش از 9 ماه از این جریان و در سال 94، بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز به طور رسمی از گم شدن یک دکل نفتی اطلاع داد. پس از اتمام انعقاد چندین قرارداد در غیاب سیستم های نظارتی، بالاخره سازمان بازرسی در سال 94 به این پرونده ورود کرد. ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه اصل موضوع گم شدن 87 میلیون دلار در خرید یک دکل نفتی صحت دارد، گفت: افرادی که این پول را هزینه نموده اند تاکنون نتوانسته کند هیچ دلیلی ارائه نمایند که این پول حتماً به شرکت فروشنده تحویل شده است.

سازمان بازرسی کل کشور تاکنون 8 گزارش مفصل در این خصوص از شرکت نفت تهیه نموده که آخرین گزارش آن هم تهیه و به مراجع قضائی ارسال شده است. پس از محرز شدن تخلفات و تشکیل چندین جلسه از سوی سازمان بازرسی با وزارت نفت و مفتوح شدن پرونده گم شدن دکل نفتی در دادسرای تهران، عباس جعفری دولت آبادی در مرداد ماه سال گذشته از صدور کیفرخواست در این پرونده مهم مالی اطلاع داد.

اولین جلسه رسیدگی به این پرونده از سوم دی ماه سال گذشته در شعبه 1063 مجتمع قضائی ویژه امور مالی شروع شده بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "رای پرونده دکل نفتی صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای پرونده دکل نفتی صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید