سالن شمشیربازی نداریم

به گزارش وبلاگ آریا، زهرا کریمی - خبرنگار: شمشیرباز جوان منطقه 3 در رشته اسلحه سابر عنوان های جهانی و آسیایی خوبی را کسب کرده است.

سالن شمشیربازی نداریم

امین قربانی جوان پیروز منطقه 3 اکنون کمک مربی تیم ملی بزرگسالان رشته شمشیربازی است و تاکنون در مسابقات انفرادی و گروهی بسکمک حضور داشته و همچنین تجربه مربیگری تیم ملی در مسابقات آسیایی را نیز در کارنامه خود دارد. او درباره رشد این رشته ورزشی در سال های اخیر و همچنین تجربه نبود امکانات لازم برای علاقه مندان حرف های زیادی برای گفتن دارد که در ادامه می خوانید:

برای آماده شدن وحضور در مسابقات از ورزشگاه ها و زمین های ورزشی منطقه استفاده کردید؟

متأسفانه امکانات سالن های ورزشی منطقه 3 برای رشته شمشیر بازی به هیچ وجه مناسب نیست و هیچ ورزشکاری نمی تواند در اماکن عمومی مانند بوستان ها این ورزش را تمرین کند. این ورزش فقط باید در سالن تمرین شود چون به امکانات و پیست مخصوص نیاز دارد. البته برای ورزش های بدنسازی یا تمرینات دیگر به بوستان های قیطریه، ملت یا جمشیدیه می روم اما برای تمرین شمشیربازی تا به حال به بوستان های محله نرفته ام. همه شمشیربازانی که در مناطق مختلف زندگی می کنند، از نبود امکانات گلایه دارند. شمشیربازان سال هاست که از مسئولان درخواست دارند که حداقل در غرب، شمال، مرکز، جنوب و شرق تهران سالن ورزشی ویژه میدان شمشیربازی ساخته شود و امکانات لازم در اختیار همه افراد مستعد قرار بگیرد. تنها سالن ورزشی، سالن شمشیربازی کلاهدوز در خیابان شهیدمفتح جنوبی و ورزشگاه انقلاب در نیایش و آکادمی مخصوص اعضای تیم ملی است. علاقه مندان فقط می توانند به همان سالن شهید کلاهدوز در خیابان مفتح جنوبی مراجعه کنند.

برایتان سخت نبود که بخواهید برای آموزش و تمرین به خیابان مفتح جنوبی بروید؟

خب به هرحال اگر سالن تمرینات من هم مثل سایر ورزشکاران نزدیک خانه ام بود خیلی بهتر بود و برای تحصیلم نیز آرامش بیشتری داشتم، اما چاره ای نبود و نیست چون تنها سالن رشته شمشیربازی در تهران است. ورزشکار نیاز به آرامش دارد تا بدون استرس و دغدغه بتواند تمرینات خوبی را پشت سر بگذارد اما همیشه یکی از دغدغه های من و سایر ورزشکاران در این رشته جهت رفت و آمدمان است که تاکنون این مشکل به قوت خودش باقی است. 17 ساله بودم که این ورزش را به واسطه برادرم و دوست عزیزش آقای پیمان فخری شروع کردم و بسکمک از همکلاسی هایم علاقه مند بودند این ورزش را حرفه ای دنبال کنند اما دوری جهت سالن تا محله دیباجی مانع اصلی بود.

اما ظاهراً این دوری جهت مانع پیشرفت شما نشد؟

همان اوایل، چندباری تصمیم گرفتم که این رشته را کنار بگذارم چون واقعاً دوری جهت خسته ام می کرد اما آقای فخری، مربی پرتلاشم مانع شد و گفت تو به جهت رفت و آمدت فکر نکن، حل می شود. فقط الان به قهرمانی و پرچم ایران فکر کن. حرف های انگیزشی که او به من و سایر ورزشکاران می زند را باید طلا گرفت چون اگر انرژی مثبت این مربی نبود نمی توانستم با وجود سختی ها این رشته را ادامه دهم. نتایج به دست آمده در مسابقات رشته شمشیربازی در ایران، آسیا و جهان نشان می دهد، تیم شمشیربازی ایران از تیم های قدرتمند به حساب می آید و این به دلیل تلاش های آقای پیمان فخری است. او رنکینگ ایران در جدول را از 22 به 6 رسانده است. در گذشته چندان به تیم ایران در مسابقات اهمیتی نمی دادند و ما را شکست پذیر شناخته بودند اما طی 6 سال اخیر ورزشکاران کشورهای آمریکا، آلمان و چین از ما حساب می برند و احترام می گذارند.

تا به حال شده به راه اندازی سالن شمشیربازی در منطقه فکر کنید؟

سؤال خوبی پرسیدید. در حقیقت خیلی به این موضوع فکر کرده ام اما متأسفانه به تنهایی نمی توانم چون سرمایه ندارم. اگر سرمایه کلانی داشتم یک مدرسه شمشیربازی راه اندازی می کردم مانند مدرسه شطرنج و مدرسه اسکیتی که در منطقه داریم. اما اگر شهرداری و سازمان ورزش حمایت و برای این ورزش سرمایه گذاری کنند، به طور حتم ستاره های خوبی از محله ها شناسایی می شوند و این آینده خوبی را برای ایران رقم خواهد زد.

برای آینده تان چه هدفی دارید؟

مهم ترین هدفم این است که بتوانم مربی خوبی برای ورزش شمشیربازی در رشته اسلحه سابر شوم. هنوز در حال آموزش هستم. خیلی کشورها پیشنهاد داده اند تا برای آموزش به آنجا بروم اما صلاح می دانم در کشور خودم به جوانان ایرانی خدمت کنم. دوستان زیادی دارم که پیشنهاد مهاجرت به خارج از کشور را به دلیل امکانات و دریافت دستمزد بالا قبول کردند و رفتند. هدف دوم این است که بتوانم در بازی های المپیک 2020 توکیو حضور داشته باشم و هدف آخر اینکه بتوانم قهرمان پروری کنم و مانند مربی ام آقای فخری ورزشکاران بنامی مانند علی پاکدامن و مجتبی عابدینی را تحویل جهان بدهم که در رشته شمشیربازی تحول ایجاد کنند.

  • امین قربانی

ساکن: محله دیباجی

سن: 35 سال

تحصیلات: کارشناس تربیت بدنی از دانشگاه تهران

10 سال عضو تیم ملی جوانان و بزرگسالان رشته ورزشی شمشیربازی اسلحه سابر

یک سال کمک مربی تیم ملی بزرگسالان

2 سال مربی تیم ملی جوانان در اسلحه سابر

  • کارنامه ورزشی

2 مدال قهرمانی آسیا رده سنی جوانان سال 2006 در کویت

مدال برنز جام جهانی جوانان ایران سال 2006

مدال طلای مسابقات بین المللی کشور گرجستان رده سنی جوانان

مدال قهرمانی کشور در رده سنی جوانان و بزرگسالان

معرفی به عنوان پدیده شمشیر بازی در لیگ جوانان

3 مدال برنز قهرمانی آسیا

مربی تیم ملی جوانان در سال 97 در کشور اردن و با کسب قهرمانی و مدال برنز تیمی(این مقام قهرمانی را تیم ملی ایران بعد از 7 سال پیروز به دریافت شد)

مربی تیم ملی جوانان در بین کشورهای آسیایی و کسب برنز تیمی

سرمربی تیم ملی جوانان در المپیک جوانان در کشور آرژانتین

  • خاطره:نخستین مصاحبه ام در روزنامه را قاب گرفتم

    زمانی که این ورزش را شروع کردم سایر اعضای خانواده فوتبال بازی می کردند اما برادرم و دوستش با توجه به فیزیک بدنی ای که داشتم پیشنهاد شمشیربازی را دادند و بعد از 2 سال تلاش پیروز شدم به نخستین هدف زندگی ام برسم. عضو تیم ملی شدم و بعد از آن در مسابقات توانستم در رده جوانان، مقام قهرمانی را از آن خودم کنم. این پیروزیت آنقدر برایم بزرگ بود که انگار شاخ غول را شکسته بودم و باید پیروزیتم را طلا می گرفتم. طلا که نمی شد اما از نخستین مصاحبه ورزشی ام در روزنامه خبر 30 تا خریدم. این 30 روزنامه را در محل پخش و یکی از آنها را قاب کردم و به اتاقم زدم و در مصاحبه های تلویزیونی هم وقتی مصاحبه انجام و پخش می شد به همه دوست و اقوام ساعت پخش را اعلام می کردم که حتماً مصاحبه من را تماشا کنند. مصاحبه های ورزشی انگیزه خوبی به من می داد و امیدوارم رسانه ها همچنان حمایت از ورزشکاران و نخبه ها را در رأس کار قرار دهند که نتایج خوبی برای ورزشکار و کشور و جهان دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "سالن شمشیربازی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالن شمشیربازی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید